BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, ABD’nin Kudüs ile ilgili almış olduğu karara tepki gösterdi.

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, ABD’nin Kudüs ile ilgili almış olduğu karara tepki gösterdi. BUTSO Başkanı Yusuf Keyik konuya ilişkin açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

 

“ABD Başkanı’nın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etme kararı Kudüs’ün tarihi statüsüne aykırı, sorumsuzca atılmış yanlış bir adımdır.

Bu karar, Filistin sorununun çözümüne ve Ortadoğu barış sürecine indirilmiş ağır bir darbedir.
Kudüs'ün statüsüyle ilgili bağlayıcı nitelikli Birleşmiş Milletler kararlarına aykırı bu tutum, uluslararası hukuk ve diplomasinin de açık ihlalidir.

Müslümanlar, Hristiyanlar ve Museviler için kutsal olan Kudüs, üzerinde siyaset yapılamayacak son derece hassas bir konudur.

Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid’-i Aksa ve Kudüs, 1,5 milyar İslam nüfusunun kırmızı çizgisidir. Bu sorumsuz adım İslam alemine karşı saygısızca bir tutum, açık bir provokasyondur.

Hiç kimsenin, kişisel hevesleri veya politik çıkarları uğruna, milyarlarca insanın kaderiyle oynamaya hakkı yoktur. Kudüs’ün siyasi statüsü ve geleceği ile ilgili uluslararası kararlar varken, bu hukuksuz kararın alınması Kudüs’e ihanettir, huzur ve barışa ihanettir, insanlığa ihanettir.

Ortadoğu’da yeni çatışma alanları oluşturmak ve bölgeyi ateşe atmaktan başka hiçbir amaca hizmet etmeyen bu kararı şiddetle kınıyoruz.

BUTSO Yönetimi olarak Burdur İş dünyasını, bir insanlık meselesi olan bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz.”